Kočíky - sprievodca svetom kočíkov

 
 
 
 

Kočíky - sprievodca svetom kočíkov

Nákup detského kočíka je jedným z najväčších výdavkov, ktoré môžete očakávať vo vzťahu k materstvu. Oblečenie, posteľ alebo plienka budú tiež niečo stáť, ale kočík bude v tejto chvíli najdrahší.

Kočíky

Nákup detského kočíka je jedným z najväčších výdavkov, ktoré môžete očakávať vo vzťahu k materstvu. Oblečenie, posteľ alebo plienka budú tiež niečo stáť, ale kočík bude v tejto chvíli najdrahší. Nie je preto zlý nápad podrobnejšie a opatrnejšie prejsť ponuku kočíkov a nájsť správny kompromis medzi dobrou cenou a vysokou kvalitou. Nesnažím sa povedať, že najdrahšie vždy znamená to najlepšie. Nie je to pravda – predovšetkým je na prvom mieste pohodlie a zdravie vášho dieťaťa, potom môžete riešiť peniaze. Vo vašom kočíku vaše dieťa strávi veľa času a dobrá investícia sa vám neskôr vráti.

Na druhej strane chápem, že v čase, keď sa v správach objavujú informácie o úplne nevyhovujúcich, alebo dokonca priamo nebezpečných kočíkoch a autosedačkách, je ťažké vyberať. Zákazníci nutne strácajú  k výrobcom dôveru. Preto by som vám chcela s výberom detského kočíka trochu pomôcť. V prvom rade by som vás ale chcela upozorniť, že hodnotenie kočíka je do istej miery subjektívne – záleží predovšetkým na vašich zvyklostiach a potrebách, nie na jednotlivých parametroch. Pokiaľ chcete s kočíkom jazdiť do prírody a na výlety, potrebujete iný ako na prechádzky po meste. 

Kočík je spolu s postieľkou miestom, kde bude vaše dieťa tráviť veľa času, aspoň kým bude malé. Preto mu musia maximálne vyhovovať a nie je dobré na nich šetriť. Hľadajte predovšetkým kvalitu, nie nízku cenu.

Typy detských kočíkov

Poďme sa najprv pozrieť, ako sa vlastne jednotlivé kočíky delia. Tým prvým, klasickým, je hlboký kočík. Teda ten, ktorý poznáme z detstva asi všetci – dieťa v ňom môžete voziť zhruba do siedmich mesiacov, než začne byť malý a tesný. Ďalší v poradí je športový kočík, ktorý možno využiť aj vo funkcii hlbokého. To ale nie je veľmi odporúčané, dieťa by v ňom malo ideálne sedieť. Využijete ho až do troch, niekedy až do štyroch rokov veku dieťaťa. Odľahčené športové kočíky, takzvané golfové, tiež existujú, nie sú ale, najmä pre malé deti, príliš vhodné.  Asi najobľúbenejšie sú v dnešnej dobe kočíky kombinované – skĺbia v sebe výhody hlbokého a športového kočíka, niekedy aj detskej autosedačky, ktorú asi poznáte pod označením „vajíčko“. Na záver som si dovolila vyčleniť samostatnú kategóriu kočíkov súrodeneckých -či pre dvojčatá, alebo pre deti rôzneho veku.

Hlboké detské kočíky a ich charakteristika

Dieťa v ňom môžete voziť v závislosti na rýchlosti rastu do šiestich až ôsmich mesiacov, potom mu začne byť tesný, navyše sa samo začne rôzne vrtieť alebo si bude chcieť sadať. Dovtedy je ale pre vášho potomka úplne vhodný, má v ňom komfort, priestor a môžete ho ľahko pohojdať. Navyše je dieťa chránené pred počasím a zároveň aj pred hmyzom. Vysoká miera odpruženia navyše zabezpečuje, že sa v ňom dieťa bude cítiť doslova ako v perinke.

Hlboký kočík, to je zároveň kočík vašich detských rokov. Tento typ je totiž najstarší a tradičný – niekde sa používa už od 18. storočia. Tvorí ho hlboká vanička na podvozku, ktorý umožňuje dieťa pohojdať. Navrchu potom nechýba strieška, ktorá ho chráni napríklad pred slniečkom alebo pred vetrom. Je ideálnou voľbou pre novorodencov.

Čo býva nevýhodou týchto kočíkov, to je práve ich krátkodobé využitie. Ako sme už povedali, kupujete ich len na pol, maximálne tri štvrte roka. Navyše s nimi býva zložitejšia manipulácia – taký kočík je ťažší a menej skladný, takže vystupovanie z  vlaku alebo prevoz autom je zložitejší. Pre dieťa je však veľmi dobrý, navyše existuje veľa dizajnových variantov, takže sa dá taký kočík zaobstarať veľmi pekný a zladený s vaším štýlom obliekania (často sú hlboké kočíky k dispozícii aj v retro štýle). Cena týchto kočíkov nie je príliš vysoká, navyše sa dá, vďaka krátkodobému používaniu, ľahko predať ďalším budúcim mamičkám za cenu podobnú tej obstarávacej.

Výhody:

Úplné pohodlie vášho dieťaťa

Odpruženie, možnosť hojdania

V porovnaní s ďalšími typmi relatívne nízka cena

Pekný dizajn

Nevýhody:

Využijete ho iba krátkodobo (zhruba pol roka)

Vysoká hmotnosť

Zložitá manipulácia

Športové detské kočíky

Keďže je tento kočík využívaný výrazne dlhšie, je potrebné dbať na to, aby bol zvolený naozaj dobre a dieťa v ňom bolo spokojné. Odľahčená verzia takéhoto kočíka sa nazýva golfová palica, práve pre svoju podobnosť s vakom na kolesách, akí využívajú hráči golfu. My ju ale určite neodporúčame. Takýto kočík je veľmi ľahký a skladný, ale dieťa sa v ňom nebude cítiť pohodlne.

Hneď ako dieťa vyrastie z hlbokého kočíka a do vaničky už sa pohodlne nezmestí, je potrebné kúpiť iný typ – tým je športový kočík. Ten sa hodí pre deti od šiestich mesiacov do troch, niekedy až do štyroch rokov, kedy si deti pomaly začnú na jazdu v kočíku odvykať. Deti, ktoré ho využijú, sú už samé schopné sedieť, prípadne sa pri športových kočíkoch dajú sedačky polohovať. Majú možnosť nastavenia opierky chrbta aj nožičiek, a to až do polohy ležmo, čím dosiahnete pre svoje dieťa maximálne pohodlie

Športový kočík už nie je určený len na malé prechádzky, tak ako kočík hlboký, ale na akékoľvek cestovanie s deťmi. Z toho dôvodu je tu viac ako v predchádzajúcom prípade nutné zohľadniť vaše zvyky a požiadavky. Športová kočíky sa výrazne líšia konštrukciou, hmotnosťou, nosnosťou, pružením alebo veľkosťou a materiálom kolies. Na to všetko by ste sa mali pozrieť.

Pokiaľ mienite často cestovať mestskou hromadnou dopravou, kúpte radšej menší a skladnejší kočík, ktorý vám nebude brániť v nastupovaní. Ak chcete so sebou brať kočík aj na výlety do prírody, mimo asfaltové a dláždené cesty, určite sa zamerajte na robustnú a odolnú konštrukciu, dobré pruženie a kolesá najlepšie nafukovacie.

Ak bývate na kopci, oplatí sa kúpiť si kočík s brzdou, aby vám nemohol zísť.

Ak bývate v paneláku a vyššie, než na prízemí, voľte skôr ľahší a jednoduchší kočík, s ktorým nebudete mať problém vyjsť aj po schodoch.

Je tiež potrebné uvedomiť si špecifiká športového kočíka – je ľahký, dá sa ľahko zložiť, napríklad do auta a je určený aj do horšieho terénu. To znamená, že vyžaduje dobrú manipuláciu, aby vám, napríklad, neušiel.

Výhody:

Skladnosť, nízka hmotnosť

Lepšie ovládanie

Pre staršie deti je pohodlnejší

Nevýhody:

Cena je vyššia

Menšia odolnosť

Nutný starostlivý a dôkladnejší výber

Kombinované detské kočíky

Hodí sa  pre deti od narodenia až po predškolský vek, kedy už dieťa zvládne chodiť aj na dlhšie vzdialenosti samo. V tom spočíva hlavná výhoda tohto typu – vysoká univerzálnosť a dlhodobá použiteľnosť. Ľahko ho prispôsobíte aktuálnemu veku a váhe dieťaťa. Je to práve tento druh kočíka, ktorý dosahuje v posledných rokoch najväčšiu obľubu.

Väčšina rodičov už dnes nekupuje hlboký a športový kočík postupne, ale zvolí jeden, kombinovaný. Ten pozostáva z podvozku, na ktorý sa usadzuje hlboká vanička alebo sedadlo (takzvaná 2.kombinácia), prípadne potom ešte z autosedačky (3.kombinácia), do ktorej si deti môžu sadnúť, a ktorá simuluje kočík športový. Avšak, aby to nebolo také jednoduché, aj kombinované kočíky majú aj napriek všetkým výhodám aj nevýhody. Tou hlavnou je vyššia hmotnosť a menší priestor. Z korbičky vám aj tie menšie deti vyrastú v 5 až 6 mesiacoch. Športová verzia kombinovaného kočíka je síce porovnateľná s tým klasickým kočíkom, ale zase má iné muchy – okrem iného menšie pruženie. Deti v takom kočíku nepokolíšete. Niektoré mamičky to síce skúšajú hojdaním do strán, čo sa síce dá, ale konštrukcia tým veľmi trpí. Rovnako kočík trpí v náročnejšom teréne. Pokiaľ si zaobstaráte kombinovaný kočík, je skrátka nutné počítať s tým, že dieťa sa hojdať nebude. A pre niekoho môže byť odstrašujúca vyššia cena, tú je ale potrebné si vysvetliť. Za jednu cenu totiž kúpite celú sadu a vo výsledku naopak ušetríte. Za dva kočíky, hlboký a športový, by ste zaplatili výrazne viac.

Výhody:

Variabilita

Odpadá nutnosť kupovať dva kočíky za sebou

V sete môže byť autosedačka

Nevýhody:

Horšie pruženie

Chýba možnosť hojdania

Jedna univerzálna konštrukcia pre dva typy kočíkov

Súrodenecké kočíky

Súrodenecký kočík vám ušetrí prácu s tým, aby ste ťahali na prechádzky kočíky dva a brali so sebou aj otecka. Disponuje dvoma vaničkami, prípadne dvoma sedačkami, takže deti do neho uložíte vedľa seba obidve. Je to pre vás jednoduchšie a zároveň i pohodlnejšie. Na druhej strane, nečakajte, že bude taký kočík nejako zvlášť ľahký alebo skladný. Manipulácia je zložitá, cena je navyše vyššia (s tým, že kočík sa po doslúžení horšie predáva). Hlavná výhoda tkvie práve v tom, že môžete voziť dve deti naraz.

Súrodenecké kočíky sú zvláštnym typom kočíkov. Využijete ich v prípade, že by sa vám náhodou narodili dvojčatá, alebo dokonca trojčatá. Rovnako sa hodí, ak príde na svet napríklad rok po narodení prvého dieťaťa druhé.

Výhody:

Môžete voziť dve deti naraz (i rôzneho veku)

Nevýhody:

Zložitejšia manipulácia

Väčšie rozmery, väčšia hmotnosť a cena kočíka

Kvalitný kočík: ako spoznať, že bude pre vaše dieťa pohodlný a bezpečný?

Bezpečnosť a pohodlie vášho dieťaťa, to asi od detského kočíka očakávate, nie? A pravdepodobne podľa toho budete posudzovať aj jeho kvalitu. Na tomto mieste si ale musíme pripomenúť, že v prípade kočíka je to iné ako pri ostatnom tovare. Kvalitu nemožno ani vyčísliť, ani vyjadriť pomocou niekoľkých parametrov a čísel. Nie, kvalita bude spočívať aj v tom, čo od kočíka očakávate, a aké sú vaše zvyklosti. A to najdôležitejšie, čo musíte sledovať – aby bol kočík bezpečný, a aby sa v ňom vaše dieťa cítilo dobre. Snáď ani nie je potrebné zdôrazňovať, že musí byť pre dieťa dostatočne priestranný.

Než sa pustíte do vyberania, mali by ste sa s partnerom zamyslieť a zodpovedať si pár otázok – predovšetkým by vás malo zaujímať, či chcete jeden jediný kombinovaný kočík na celé detstvo, alebo hlboký a športový postupne za sebou. Ďalej by ste sa mali na základe toho, v akom teréne sa budete pohybovať, zamerať na kolesá, pruženie kočíka a jeho odolnosť. Rovnako by ste si mali spísať, aké príslušenstvo od kočíka čakáte (košík na nákup, tašku na držadlo, pláštenku…). A na záver posledná dôležitá otázka – chcete kočík voziť autom alebo MHD? Ak áno, voľte nejaký skladný a ľahký, s ktorým sa bude dobre manipulovať. V opačnom prípade vám to prinesie veľa komplikácií.

Kočíky a bezpečnosť

Bezpečnosť kočíka by pre vás pri nákupe mala byť na prvom mieste. Ani cena, ani pohodlie, ale hlavne bezpečnosť, tá je totiž, obzvlášť pri deťoch, najdôležitejšia. Začnime trošku legislatívne. Zo zákona by ste mali pri kočíku, ktorý prešiel testami bezpečnosti, spĺňa všetky požiadavky a je zložením nezávadný, objaviť, že je dodržaná norma STN EN 1888. To je zákon, ktorý stanovuje, čo všetko musí kočík spĺňať, aby bolo povolené ho predávať. Anotáciu si môžete prečítať tu:

Norma STN EN 1888

„Táto európska norma uvádza bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy na detské kočíky skonštruované na prepravu jedného alebo viac detí, každého do 15 kg a navyše 20 kg na akejkoľvek začlenenej plošine, na ktorej môže dieťa stáť. Táto norma sa nevzťahuje na športové alebo hlboké kočíky, ktoré majú povahu hračiek a na vozidlá konštruované pre deti s osobitnými potrebami. Pre ďalšie funkcie výrobku sú použiteľné príslušné európske normy."

Z nášho pohľadu by sme vám odporúčali nikdy nekupovať kočík, ktorý tejto norme nezodpovedá. Navyše by ste si mali skontrolovať systém bŕzd. Kolieska štandardne zabrzdíte pri všetkých modeloch väčšinou tie zadné, brzdy sa najčastejšie ovládajú nohami. Sú ale miesta, kde nie je praktické brzdiť nohami – kopec, schody alebo zľadovatený chodník, lepšie kočíky preto majú aj ručnú brzdu na rukoväti. To je rozhodne lepšie. Rovnako dôležitá je pri rýchlej jazde možnosť vyradiť kolesá, aby sa nehýbali. Najmä pri športových kočíkoch by nemal chýbať päťbodový bezpečnostný pás, aby dieťa z kočíka nevypadlo. Toto všetko si vyskúšajte a skontrolujte, nie je to taká samozrejmosť, za akú by ste to mohli považovať.

Nosnosť kočíka vo vzťahu ku hmotnosti dieťaťa

Nosnosť kočíka je jeho dôležitou vlastnosťou. V zásade vám hovorí, koľko môže vaše dieťa vážiť, aby ho kočík uniesol. Ale pozor, nemá to žiadnu spojitosť s priestrannosťou kočíka, len s odolnosťou konštrukcie. Hlboké kočíky majú väčšinou nosnosť výrazne vyššiu, než koľko bude vaše bábätko vážiť. Pri športovom kočíku už sa ale oplatí tento parameter sledovať. Bežná býva nosnosť do 15 kilogramov, výnimočne sa môžete dostať aj na 20 a viac kilogramov. V praxi to znamená, že dieťa môžete v kočíku voziť do troch až štyroch rokov, kedy už vie chodiť samo. Naše odporúčanie je také, aby ste ideálne vyberali kočík s čo najvyššou nosnosťou. Rast dieťaťa nikdy presne neodhadnete, takže je lepšie nechávať si nejakú rezervu. Nosnosť kočíka zadaná od výrobcu je samozrejme trošku poddimenzovaná, takže drobné prekročenie maximálnej nosnosti by nemalo vadiť, aj tak sa ale odporúča to nerobiť.

Počet a typ koliesok je pre pohodlie dieťaťa dôležitý

Pre jazdu s kočíkom, vaše pohodlie aj komfort vášho dieťatka, je dôležitý systém kolies. Dovoľte nám opäť pripomenúť, že je potrebné sa zamyslieť a zohľadniť vaše vlastné zvyky. Chystáte sa jazdiť s kočíkom po meste (teda po dláždených alebo asfaltových cestách)? Potom si kúpte kočík s plastovými kolieskami. Pravdaže, do prírody alebo do parku sa oveľa viac hodia terénne kolieska, ktoré sú veľmi odolné. Môžete využiť aj nafukovacie (ktoré lepšie tlmia otrasy), ale pri tých je riziko prepichnutia. Podobné pravidlá platia ohľadom otáčania koliesok. Tam, kde býva hlavnou požiadavkou jednoduchá ovládateľnosť – napríklad v náročnejšom teréne, by ste mali voliť kolieska otočné o 360°. Inak voľte menší polomer otáčania do strany, vďaka ktorému vám kočík nebude z rovnej cesty tak ľahko uhýbať.

Pre komfortnú jazdu je veľmi dôležité pruženie kolies. To je pri kočíkoch rôzne. Hlboké kočíky pružia dobre, pretože v nich vozíte maličké bábätká, a tie sú na veľké otrasy citlivé. Navyše ich ľahšie pokolíšete. Podobne odpružené sú športové kočíky, pretože sú určené do terénu. Oveľa horšie je to v prípade kombinovaných kočíkov – tam je pruženie len minimálne a pre dieťa to nie je úplne pohodlné. Navyše ho len ťažko pohojdáte. Poslednou dôležitou vecou, ktorá súvisí s kolesami kočíka, je ich počet. Nie je to až natoľko rozhodujúce, ale dáva to určitú predstavu o stabilite. Odporúčame ešte v obchode si kočík vyskúšať, pretože hoci vám každý fyzik povie, že najväčšiu  stabilitu má vozík s troma kolesami, nemusí to pri  kočíku platiť úplne stopercentne. Ak vášho potomka posadíte do málo stabilnej trojkolky príliš dozadu, môže sa kočík preklopiť. Z tohto pohľadu sú lepšie štvorkolesové kočíky.

Hmotnosť kočíka začne byť dôležitá hneď pri prvej prechádzke

Tu je potrebná trocha rozmýšľania a plánovania. Hmotnosť kočíka pri bežnom chodení príliš nepocítite. Ale vo chvíli, keď budete vynášať kočík po schodoch, nastupovať do MHD alebo ho nakladať do auta, uvidíte, ako výhodné je mať ľahký kočík. Počítate s niečím takým? Potom je lepšie zaobstarať si ľahší kočík. Jeho hmotnosť by sa mala pohybovať pod 8 kilogramov. Naopak, ak vám nič také nehrozí, nemusíte sa báť zaobstarať pevnejší kočík, ktorého hmotnosť môže prekročiť až 15 kilogramov. Inak sa ale priemer pohybuje zhruba medzi 10 až 13 kilogramami, čo je prijateľné.

Chcete vziať dieťatko na výlet? Voľte skladný kočík…

Ak počítate s tým, že budete so sebou brať kočík na výlety, mali by ste uvažovať trochu dopredu. Do auta sa totiž kočík málokedy vojde. Skontrolovať, či ide kočík zložiť, by ste mali vždy. Potom by ste ho mali zmerať a porovnať si zložený kočík s tým, koľko priestoru v kufri auta máte. A až potom by ste sa mali pre nejaký kočík rozhodnúť. Navyše nie je na škodu sa pozrieť, aké zložité skladanie kočíka je. Ideálne, ak ho rozložíte aj zložíte jednou rukou. Potom máte totiž istotu, že sa vám ho podarí zložiť aj vo chvíli, keď okolo vás bude poskakovať vaša ratolesť.

Autosedačka súčasťou kočíka?

So skladaním a rozkladaním kočíka súvisí do istej miery tiež možnosť využiť kočík ako autosedačku. Nie je problém kúpiť si oba tieto predmety zvlášť, ale svoje čaro má aj sedačka spojená s kočíkom do jedného setu. To zistíte najmä pri krátkych cestách k doktorovi alebo na nákup. Keď už nič iné, nemusíte dieťa pri prekladaní z kočíka do auta a opačne budiť. Ak už s bábätkom máte skúsenosť, napríklad ako teta alebo ako súrodenec, iste viete, aká výhoda to je. Navyše pri autosedačke máte istotu, že z nej vaše dieťa určite nevypadne – na to je totiž stavaná a presne to má v aute zabezpečiť. Bežná je možnosť nasadenia autosedačky na podvozok pri kočíkoch kombinovaných (pri takzvanej 3.kombinácii je súčasťou balenia, pri dvoj kombinácii je nutné autosedačku dokúpiť), klasické športové kočíky túto možnosť väčšinou neponúkajú.

Materiál a farba kočíka – aby to dobre vyzeralo…

Materiál a farbu kočíka môžete asi nechať až na koniec. Na kvalitu kočíka a bezpečie alebo pohodlie dieťaťa to nemá vplyv, je to čisto estetická záležitosť. Čo sa týka farby, odtieňov máte na výber desiatky. Ak si  nebudete chcieť zaobstarať nejaký neutrálny, kde na pohlaví potomka nezáleží, radíme sa pridržať klasiky a neexperimentovať. Čo sa týka materiálu, tým najlepším je asi spylon. Jeho veľkou prednosťou totiž je, že si aj na slnku drží pôvodný odtieň a nebledne. Poprípade je ešte dobrý polypropylén, ale ten už farbu tak dobre nedrží. Je výhodou, keď je kočík v miestach, kde bude mať dieťa topánky alebo kde sa bude držať, pogumovaný. Miesta sa budú ľahšie umývať a nebudú toľko namáhané.

Praktický detský kočík disponuje najrôznejšími vychytávkami

Človek by povedal, že na takej jednoduchej veci, ako je detský kočík, nie je čo vylepšovať. Je to pravda, veľa vychytávok je už dávno známych. Avšak, keď si prejdete dnešnú ponuku kočíkov, všimnete si, že celý rad kočíkov týmito vylepšeniami nedisponuje. Určite je teda dobré tieto úpravy poznať, aby ste si mohli povedať, čo chcete, aby kočík mal. Od otočnej sedačky až po nánožník. Skúsme si teda prejsť, čo sa vám v kočíku určite oplatí mať.

Otočná sedačka kočíka

Pre vaše dieťa je určite dobré, keď sa dá sedačka otáčať. Je potrebné si uvedomiť, že dieťa je na vás veľmi úzko fixované, takže určite bude oveľa spokojnejšie, keď na vás uvidí, navyše je to aj praktické. V chladnom počasí alebo vetre potom možno zabrániť tomu, aby dieťaťu slzili oči. Jednoducho ho otočíte smerom k sebe a je po starostiach.

Nánožník

Návlek, ktorý ľahko pripnete na kočík, a s ktorého pomocou ochránite dieťa pred chladom a nepríjemným počasím. Väčšinou je teplý a dieťa do neho zabalíte tak, aby mu bolo príjemne, aj keď je vonku sychravo. Využíva sa v hlbokých aj v športových kočíkoch. Väčšinou ale nebýva súčasťou vybavenia kočíka, takže je potrebné si ho dokúpiť. Každopádne sa určite nesnažte zaobísť bez neho, potom by hrozilo, že  vám dieťa prechladne. A to nechcete, nie?

Polohovateľná opierka chrbta a nôh

Pri deťoch je veľmi dôležité, aby správne sedeli. Keďže sa ich telo ešte len vyvíja, nemali by si hneď od malička kriviť chrbát. Pokiaľ sa teda dá opierka chrbta a nôh nastaviť, je to ideálne. Rovnako bude určite pre dieťa príjemné, keď mu na spanie sedačku kočíka sklopíte. Bude sa mu lepšie spať.

Nastaviteľná rukoväť

Tu ide zase čisto o vaše pohodlie. Ak viete, že budete kočík voziť len vy, je to v poriadku. Ale ak sa budete striedať s manželom, babičkami a deduškami, a každý z vás je inak vysoký, mala by byť rukoväť kočíka nastaviteľná, aby zodpovedala výške každého z vás a prechádzka s bábätkom vám bola pohodlná.

Nákupný košík a taška

Súčasťou drvivej väčšiny dnešných kočíkov bývajú aj tašky na rukoväť a košík medzi kolieskami. To oceníte, či už idete na nákup alebo na výlet. Dajú sa tam totiž dať plienky, všetky potreby na prebaľovanie, ale aj pitie a desiata. Pri ceste na nákup tam zase môžete uložiť menšie a ľahšie potraviny. To sa oplatí, pretože pri tlačení kočíka už by ste na tašku s nákupom nemali voľnú ruku. Takto všetko uložíte do tašky alebo do košíka a máte po starostiach.

Príslušenstvo na dokúpenie

Ku kočíkom sa tiež úplne bežne dá nakúpiť príslušenstvo. Medzi to základné patrí pláštenka, clona a moskytiéra. Ide o clonu, ktorá chráni dieťa pred dažďom, respektíve pred dotieravým hmyzom. Rovnako sa dajú dokúpiť aj tašky na rukoväť, tácky alebo držiaky na pitie. Dnešná doba je v tejto veci veľmi pokroková, takže ak nemusíte nutne šetriť každé euro, odporúčame zájsť do obchodu a pozrieť sa, čo všetko sa dá ku kočíku dokúpiť.

Na záver

Čo by ste si z nášho článku mali odniesť? Poďme si to celé ešte raz zopakovať. Kategórie  kočíkov sú dané veľkosťou dieťaťa a jeho vekom. Výber sa vám teda týmto spôsobom výrazne zúži. Ešte než sa pustíte do samotného výberu, skúste si sadnúť a premyslieť základné otázky – kde bývate a ako sa domov s kočíkom dostanete? Po schodoch? Voľte skôr ľahší kočík. Chcete ho voziť autom? Potom sa musí dobre skladať, aby ho šlo čo najviac zmenšiť. A obdobným spôsobom uvažujte aj o mieste, kde bývate, o svojich zvyklostiach a o využití, aké  kočík bude mať. Na základe toho sa pokúste vybrať taký model, ktorý bude vášmu dieťatku najpríjemnejší, a v ktorom sa bude cítiť dobre. Musí byť určite bezpečný, s dobrými brzdami. Ideálne, keď bude dostatočne odpružený, bude mať veľké kolieska, odolnú konštrukciu a bude možné napríklad otočiť sedačku tak, aby na dieťa nefúkalo. Výhodou je, napríklad, moskytiéra. Až na záver riešte, ako kočík vyzerá, z akého je materiálu, a aký pohodlný je pre vás. Na prvom mieste je komfort dieťaťa. Až v tejto chvíli, keď máte predstavu, ako by mal kočík vyzerať, si prejdite ponuku jednotlivých výrobcov (ideálne tých osvedčených). Zamerajte sa predovšetkým na kvalitu prístroja a bezpečnosť svojho potomka, zvyšok sú detaily. Tie riešte až posledné, napríklad cenu. Ak vám kočík vyhovuje, nebojte sa do neho investovať – je to investícia do vášho dieťaťa a tam človek šetriť jednoducho nemá. Tak čo, vybrali ste? Chápeme, že to nie je úplne jednoduché, ale veríme, že teraz už to pre vás nie je problém.

Hoci to môže niekomu znieť trochu komicky, medzi mamičkami sa za dlhé roky vžilo označenie „letné deti“ a „zimné deti“, podľa toho, kedy ich ratolesti prišli na svet. Vzhľadom k rýchlemu vývoju detí sú veľmi rozdielne aj použité kočíky. Takzvané zimné deti potrebujú nutne hlboký kočík, aby ste ich mohli uložiť do teplého fusaku, v ňom do kočíka a voziť ich na prechádzky aj v mrazoch, bez toho, aby im bola zima a prechladli. Na jar potom príde vhodný čas na to, aby ste im kúpili kočík športový. Naopak, deti narodené v lete to majú jednoduchšie. Nie je to síce úplne ideálne, ale ak potrebujete šetriť, vystačíte si len s vhodne zvoleným športovým kočíkom, ktorý je dostatočne hlboký na to, aby si do neho mohlo ľahnúť aj malé bábätko. Ako náhle potom dieťa odrastie, používate už športový kočík klasicky.

Čo s kočíkom pre súrodencov? Vedľa seba alebo za seba?

Zásadne sa totiž líšia spôsobom uloženia. Buď môžete deti usadiť za seba do dvoch sedačiek v podstate ako do vláčika alebo vedľa seba. Oba spôsoby majú svoje pre a proti:

Usadenie vedľa seba je vhodné pre dvojičky – tie sa navzájom nebudú hnevať, navyše majú často tendenciu správať sa podobne, takže ich budete mať obe pod dohľadom. Problémy môžu nastať pri nastupovaní do MHD alebo pri ceste po užšom chodníku, pretože toto usporiadanie je priestorovo náročné.

Usadenie detí za sebou odporúčam, ak je jedno z nich staršie. Keby sedelo vedľa mladšieho, mohlo by mladšieho súrodenca provokovať. Navyše takto máte istotu, že vždy prejdete dverami, alebo že nebudete na chodníku či na prechode zavadzať. Sedačky takého kočíka potom môžete využiť ako dve autosedačky, ak idete, napríklad, na výlet. Problémy ale nastávajú s ovládateľnosťou. Kočík je výrazne dlhší, než ten klasický, takže sa s ním výrazne horšie zatáča a pri manipulácii je ťažší.

Snáď som vám o kočíkoch povedala všetko, čo môžete potrebovať. Pokúsila som sa vás naviesť na správnu vlnu a dať vám maximum rád a tipov, čo je potrebné sledovať  a dodržať. Ak by som však na niečo zabudla, môžete ma kontaktovať a spýtať sa, to nie je problém. Na záver mi dovoľte iba popriať, aby vaše dieťa rástlo ako z vody a bolo zdravé, to je hlavné.

LEJA